Leczenie Świądu Skóry Częstochowa

Spis treści

  Świąd skóry

  Świąd skóry to bardzo uciążliwa przypadłość, której przyczyny mogą być naprawdę zróżnicowane. Świąd skóry to znak, który daje nam skóra, że dzieje się z nią coś nie w porządku. Przyczyna świądu nie musi być poważna, ale trzeba pamiętać, że swędzenia skóry nie można bagatelizować. Może być to zapowiedź poważnego schorzenia, dlatego świąd skóry należy bacznie obserwować. Swędzenie skóry jest nieprzyjemnym zjawiskiem, które pojawia się podczas podrażnienia przez czynniki chemiczne lub mechaniczne zakończeń nerwowych znajdujących się w jednej z warstw skóry, a mianowicie w skórze właściwej.

  Świąd skóry nie musi być przypadłością samą w sobie. Bardzo często swędzenie skóry jest objawem innych współistniejących chorób. Nie zawsze ma podłoże dermatologiczne – przyczyną może być przypadłość chociażby hormonalna czy neurologiczna. Świąd skóry jest uciążliwy i bardzo często potrafi być gorszy od bólu. Jeżeli utrzymuje się przez dłuższy czas, nie pozwala normalnie funkcjonować, wysypiać się i wykonywać podstawowych, codziennych czynności. Naturalną reakcją na świąd skóry jest drapanie, dlatego najczęściej takiej sytuacji towarzyszą podrażnienia i rozdrapania skóry.

  Świąd skóry - rodzaje

  Świąd skóry może mieć różne podłoże. Może pojawiać się także w różnych sytuacjach. Jeżeli swędzenie pojawia się miejscowo, najczęściej łączy się z różnego rodzaju zakażeniami – wyróżniamy zakażenia grzybicze, bakteryjne, wirusowe, ale także pasożytnicze. Jeżeli świąd skóry pojawia się na całej powierzchni ciała, jest świądem uogólnionym. Świąd można także sklasyfikować na: fizjologiczny, patologiczny lub starczy. W zależności od tego, jakie miejsce na ciele atakuje oraz w jakich warunkach się pojawia, możemy wyróżnić:

  • Swędzenie skóry po kąpieli / prysznicu – bardzo częsta przypadłość pojawiająca się w każdym wieku i mająca różnorakie przyczyny. Często takiemu swędzeniu towarzyszy zaczerwienienie i drobna wysypka, co może świadczyć o alergii na kosmetyk zawierający dużą ilością sztucznych barwników i substancji zapachowych. Jeżeli skóra swędzi, a wysypka się nie pojawia – może to świadczyć o mocnym wysuszeniu skóry. Warto wtedy pomyśleć o odpowiednim nawodnieniu organizmu i odpowiedniej pielęgnacji skóry suchej. Świąd całego ciała bez innych objawów może również świadczyć o podrażnieniu przez proszek do prania lub inny detergent użyty do czyszczenia odzieży.
  • Swędzenie skóry w nocy – to najczęstszy objaw świerzbu, który wywoływany jest przez świerzbowca ludzkiego. Pasożyt najaktywniejszy jest właśnie w nocy – drąży kanały w skórze, co powoduje zaczerwienienie i świąd. Najczęściej swędzenie pojawia się w fałdach skórnych, na palcach rąk, na nadgarstkach, w okolicy pachwin, pępka i piersi.
  • Świąd skóry w czasie ciąży – bardzo częsta i najczęściej niegroźna przypadłość. Wiąże się głównie z rozciąganiem i napinaniem skóry, szczególnie w okolicach brzucha. Warto jednak przyglądać się świądowi skóry podczas ciąży – może on być objawem cholestazy. W przypadku tej jednostki chorobowej, swędzenie pojawia się przede wszystkim na dłoniach i stopach i nasila się szczególnie w nocy.
  • Swędzenie skóry głowy – częsty rodzaj świądu, który zwykle pojawia się jako objaw podrażnienia po użytym szamponie. Świąd skóry jest również objawem wielu przypadłości dermatologicznych, na przykład łojotokowego zapalenia skóry.
  • Świąd skóry w okresie zimowym – powodem jest zwykle dość mocno przesuszona skóra, która często narażona jest na ciężkie warunki atmosferyczne, jak mróz, śnieg czy silny wiatr. Najczęściej swędzenie pojawia się w okolicach dłoni i twarzy. Powodem świądu innych miejsc na ciele może być gruba odzież nieprzepuszczająca powietrza, a także rodzaj szorstkiej tkaniny.

  Świąd skóry - przyczyny

  Świąd skóry może być wywołany przez różnego rodzaju bodźce – chemiczne, mechaniczne, termiczne, a także elektryczne i psychogenne (urojenia). Najczęstsze przyczyny pojawiania się świądu skóry, to różnego rodzaju patogeny i jednostki chorobowe. Do najpopularniejszych należą:

  • Grzybica – objawia się czerwonymi, łuszczącymi się plamami, które pojawiają się na różnych częściach ciała, na przykład na narządach płciowych.
  • Stan zapalny skóry – objawia się czerwonymi lub różowymi, swędzącymi plamami.
  • Świerzb – spowodowany roztoczem o nazwie Świerzbowiec Ludzki. Najczęściej atakuje w nocy i wtedy też świąd się nasila. Roztocze działa najaktywniej w fałdach skóry, między palcami, na łokciach, pośladkach czy w okolicach pępka. Objawia się czerwoną, chropowatą wysypką, która swędzi.
  • Liszajec zakaźny – choroba o podłożu bakteryjnym, która charakteryzuje się wyjątkową zakaźnością. Powodują ją gronkowce lub paciorkowce. Występuje najczęściej u dzieci w okresie letnim i objawia się intensywnym swędzeniem i pojawianiem się na skórze strupów.
  • Atopowe zapalenie skóry – podstawowym objawem jest świąd, który nasila się w nocy i utrudnia senny odpoczynek. Swędzenie bardzo często pojawia się w okolicy twarzy. Jest to choroba przewlekła, która najczęściej występuje wraz z innymi dolegliwościami, jak alergie pokarmowe.
  • Inną przyczyną świądu skóry może być alergia. Na ciele pojawiają się swędzące, czerwone grudki, ale może wystąpić również obrzęk powiek, warg, języka, osłabienie, duszności, pocenie się i przyspieszona akcja serca. Reakcja alergiczna może być wywołana przez wiele czynników, jak leki, żywność, ukąszenie owadów.
  • Żylaki – niewydolność żył sprawia, że skóra jest podatna na infekcje i podrażniania. Bardzo często obecności żylaków towarzyszy silny świąd skóry na łydkach oraz mocne zaczerwienienie.
  • Cukrzyca – swędzenie skóry jest pierwszym objawem cukrzycy. Choroba ta charakteryzuje się nadmierną suchością skóry, świądem, łuszczeniem oraz podatnością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.
  • Nerwica – częstokroć świąd wywołany jest poprzez sytuacje silnego napięcia emocjonalnego oraz sytuacje stresowe.
  • Zakażenie enterowirusami – oprócz świądu, na skórze pojawia się wysypka w postaci grudek i czerwonych plam. Najczęściej można zaobserwować ją na pośladkach oraz między palcami stóp i dłoni. Najbardziej podatne na zakażenia są dzieci, a sam wirus atakuje latem.
  • Niedoczynność tarczycy – nieodzownie łączy się ze świądem skóry. Powoduje przesuszenie skóry, intensywne złuszczanie się naskórka, przede wszystkim w okolicach łokci i kolan. W przypadku niedoczynności tarczycy pojawia się także wypadanie włosów, zmęczenie, senność, uczucie zimna, zaparcia, przyrost wagi, obniżenie nastroju.
  • Zapalenie wątroby – objawem tej jednostki chorobowej jest świąd skóry najczęściej w okolicach łydek i przedramion. Jest to bardzo dokuczliwy rodzaj świądu, który powoduje, że chory rozdrapuje skórę aż do krwi.
  • Niewydolność nerek – oprócz świądu skóry, pojawiają się też inne objawy, jak obrzęki, częstomocz, ciemny mocz, zwiększone pragnienie i zaburzenia ciśnienia krwi.

  Oczywiście nie są to jedyne jednostki chorobowe, którym może towarzyszyć świąd. Można tutaj wymienić także:

  Warto pamiętać, że świąd skóry nie dotyka jedynie osób chorych. Wystarczy, że nasza skóra będzie zbyt mocno przesuszona – będziemy dostarczać za mało płynów, nie będziemy jej odpowiednio pielęgnować – a również spotkamy się z tym przykrym objawem.

  Świąd skóry - objawy

  Świąd skóry to uciążliwa przypadłość wielu jednostek chorobowych. Świąd możemy zaobserwować najprościej poprzez reakcję – jeżeli czujemy, że coś nas swędzi – drapiemy podrażnione miejsce. Tak można by określić objaw świądu skóry. Jednak już sam świąd jest objawem, czy to chorób, czy reakcji alergicznych czy też przesuszenia skóry.

  Swędzenie skóry warto dokładnie obserwować i nie wolno go bagatelizować. Może pojawić się na różnych częściach ciała, jednak najczęściej najbardziej dokuczliwe jest swędzenie skóry okolic twarzy. Drapanie tych miejsc może spowodować przykre zmiany i ranki, które będą szpecić naszą twarz.

  Diagnostyka świądu skóry Częstochowa

  Diagnostyka patogenów

  Przyczyną pojawiania się świądu skóry na twarzy oraz innych miejscach na ciele mogą być różne patogeny, jak pasożyty, bakterie, grzyby czy toksyny. Wyjątkowo skuteczną metodą diagnozowania przyczyn swędzenia skóry jest biorezonans magnetyczny. Metoda biorezonansu magnetycznego w diagnozowaniu świądu skóry polega na wykorzystaniu zmiennego pola magnetycznego do celów diagnostycznych. Metoda biorezonansu magnetycznego należy do medycyny niekonwencjonalnej. Do diagnozy świądu skóry metodą biorezonansu magnetycznego wykorzystuje się drgania. Opracowano, że każdy patogen charakteryzuje się swoimi indywidualnymi drganiami.

  Biorezonans magnetyczny pozwala wykryć te indywidualne drgania, określić ich częstotliwość, a następnie dopasować częstotliwość drgań do rodzaju patogenu, który odpowiada za dane schorzenie. Pozwala to na pozbycie się dolegliwości. W naszym centrum do diagnostyki dietetycznej używamy urządzenia 8D-NLS, które charakteryzuje się wyjątkową skutecznością i dokładnością podczas diagnozowania patogenów wpływających na rozwój przypadłości, jaką jest świąd skóry.

  Diagnostyka alergii pokarmowych

  Alergie pokarmowe bardzo często są przyczyną swędzenia skóry. Diagnostyka alergii pokarmowych, które mogą być przyczyną świądu skóry, przeprowadzana jest we współpracy z Laboratorium Immunodiagnostyki Cambridge Diagnostics. Metoda ta charakteryzuje się wyjątkową precyzją i skutecznością, gdy poszukujemy przyczyny dolegliwości wśród alergii pokarmowych. W naszym centrum diagnostykę alergii pokarmowych przeprowadzamy przy pomocy badania FoodDetective™. Pozwala ona na wykrycie we krwi przeciwciał G, które są charakterystyczne dla konkretnych składników pokarmowych. Badanie ma szerokie spektrum działania i świetnie sprawdza się w przypadku aż 59 pokarmów uporządkowanych aż w 46 polach, dzięki czemu taka diagnostyka charakteryzuje się wyjątkową skutecznością.

  Świąd skóry – leczenie Częstochowa

  Leczenie świądu skóry może być bardzo złożonym procesem. Wszystko zależy od jednostki chorobowej, która ten świąd wywołuje. Oczywiście przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry – jej odpowiednie nawilżenie oraz natłuszczenie. Warto również pomyśleć o zmianie sposobu odżywiania. Odpowiednia dieta to podstawa podczas leczenia świądu skóry, szczególnie w przypadku różnego rodzaju alergii.

  Leczenie świądu skóry– dieta eliminacyjna

  Podczas leczenia swędzenia skóry obowiązkowo należy wprowadzić zmiany w sposobie odżywiania. W naszym centrum zajmujemy się ułożeniem odpowiedniej diety eliminacyjnej oraz wsparciem podczas jej trwania. Praca z każdym pacjentem rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu i analizy badań oraz morfologii. Kolejnym krokiem jest ocena stanu zdrowia, zbadanie składu ciała oraz określenie celu, jaki pacjent zamierza osiągnąć. Podczas następnej wizyty omawiany jest jadłospis, który pomoże wyeliminować z diety składniki i pokarmy zaostrzające objawy świądu skóry. W ułożonym przez dietetyka jadłospisie zostaną wyeliminowane również wszelkie alergeny, które mogą przyczynić się do pojawiania się swędzenia skóry. Przez cały okres zmiany sposobu odżywiania pacjent otrzymuje pełne wsparcie, które pozwoli na oswojenie się z nową dietą eliminacyjną.

  Leczenie świądu skóry za pomocą terapii generatorem plazmowym

  Terapia generatorem plazmowym to bardzo skuteczna i innowacyjna metoda walki ze świądem skóry. Jest to nowoczesny i bardzo precyzyjny sposób walki z wieloma chorobami i patogenami. Do leczenia świądu skóry używa się specjalnego urządzenia, zwanego generatorem plazmowym. Wytwarza ono wiele rodzajów fal w tym samym momencie. Fale te wpływają na strukturę komórkową budującą patogen i sprawiają, że ulega ona rozpadowi. Urządzenie działa z największą dokładnością, a przy tym jest mało inwazyjne. Urządzenie dodatkowo jest wyjątkowo skuteczne – fale mogą dotrzeć do dowolnego miejsca w organizmie bez żadnych przeszków. W centrum Symbioss wykorzystujemy urządzenie Generator RPZ 15, które jest jednym z najbardziej skutecznych na rynku.

  facebook icon instagram icon phonecall