PASOŻYTY U DZIECI
Pasożyty u dzieci
Szczegóły dotyczące pasożytów u dzieci
Jako dorośli przywykliśmy dbać o higienę. W nawyk wchodzi nam regularne mycie rąk, mycie owoców przed spożyciem. Dzieci, nawet gdy powtarzamy im pewne istotne informacje, często zapominają o tych zasadach, które pozwalają w większości sytuacji uchronić się przed pasożytami. A to właśnie pewne ryzykowne zachowania są główną przyczyną przenikania do ludzkiego organizmu pasożytów.
W następstwie u malucha obserwujemy szereg objawów, które w skrócie można nazwać złym samopoczuciem. Niektóre z symptomów mogą świadczyć o szeregu innych powodów – od zatrucia pokarmowego, przez przeziębienie czy grypę, po nawet przewlekłe choroby. Żadnego z objawów odbiegających od normy nie należy bagatelizować, szczególnie u dzieci.
Zaniedbanie tematu może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych konsekwencji, włączając w to zaburzenia rozwoju psychicznego i fizycznego. Wśród dzieci najpowszechniej występują pasożyty układu pokarmowego. Ma to związek przede wszystkim z beztroską zabawą i bezrefleksyjnym zbliżaniem brudnych rąk do ust. To w ten bardzo prosty sposób pasożyty trafiają do dziecięcego organizmu.
Do najczęściej występujących pasożytów u dzieci zaliczamy:
• owsiki,
• lamblię,
• glistę ludzką,
• bąblowicę/tasiemca,
• włosogłówkę.
Część z nich nie jest widoczna gołym okiem, dlatego rozpoznaje się je na podstawie badań. Pasożyty są wszechobecne, niektóre z badań mówią o tym, że problem dotyczy mniej więcej ¾ populacji światowej. Dla dzieci jednak mogą okazać się szczególnie niebezpieczne. Co ważne, jeśli pasożyt zostanie stwierdzony u dziecka, procesowi leczenia powinni poddać się wszyscy domownicy. Obowiązkowy jest wówczas również reżim sanitarny oraz bardzo dokładne porządki w domu, włączając w to pranie ręczników, pościeli i bielizny w wysokiej temperaturze.
Pasożyty u dzieci – przyczyny
Aby dziecko zaraziło się pasożytami, nie muszą nastąpić żadne wyjątkowe okoliczności. Mówiąc wprost – wystarczy zwykła beztroska w zabawie. Oczywiście, każdy odpowiedzialny rodzic dba o to, by pouczyć dziecko na temat zasad dotyczących higieny i zachowania w piaskownicy, czy przed posiłkami. Natomiast trudno oczekiwać od kilkulatka, ze będzie zawsze i bezwzględnie przestrzegał zasad. Różnymi pasożytami można zarazić się w różnych miejscach i na różne sposoby.
Do zakażenia dochodzi najczęściej:
- w żłobku lub przedszkolu, w kontakcie z innymi ludźmi, szczególnie dziećmi,
- podczas zabawy, np. w piaskownicy lub na placu zabaw,
- w kontakcie ze zwierzętami domowymi,
- poprzez spożycie zakażonego produktu, na przykład niedokładnie umytych owoców lub warzyw, mięsa z pasożytami,
- w czasie kąpieli w rzece,
- poprzez wypicie zakażonej wody,
- przez włożenie nieumytych rąk do ust.
O potencjalnym zagrożeniu warto myśleć w kontekście ilości sytuacji, w których rzeczywiście nie jesteśmy w stanie kontrolować zachowania dzieci. Warto również wspomnieć, że skoro problem dotyczy również dorosłych, często osób w wysokim stopniu dbających o higienę, dzieci są narażone na przenikanie do ich organizmu pasożytów zdecydowanie bardziej.
Pasożyty u dzieci – objawy
Zdarza się, że obecność pasożytów w organizmie dziecka początkowo nie daje wyraźnych czy nawet żadnych objawów. Niektóre z nich łatwo również przypisać innym, prozaicznym dolegliwościom. Co zatem powinno zaalarmować rodzica lub opiekuna. Niestety, w przypadku różnych pasożytów objawy mogą się różnić. Różne może być także ich nasilenie.
Bezwzględnie jednak wydłużające się i nasilające objawy powinny zaalarmować opiekunów. Powodem do niepokoju i wskazówką do wykonania badań w kierunku obecności pasożytów u dzieci powinny być miedzy innymi:
- świąd w okolicy odbytu, szczególnie w nocy,
- nocne moczenie,
- zaburzenia snu,
- zgrzytanie zębami,
- zasinienia pod oczami,
- ból brzucha,
- brak apetytu, utrata wagi lub zaburzenia łaknienia,
- nudności, wymioty, wzdęcia, biegunki,
- chroniczne przemęczenie,
- apatia, osłabienie lub nadpobudliwość,
- nawracające, trudne do wyleczenia infekcje,
- zawroty głowy,
- problemy z koncentracją,
- niedokrwistość,
- podwyższona temperatura ciała,
- wysypka, pokrzywka,
- zażółcenie skóry, zaczerwienione policzki, bladość cery,
- stany lękowe, niepokój.
Powyższa lista to objawy niejednoznaczne, a co ważniejsze – nie muszą występować od razu po zakażeniu. Zdarza się również, że pasożyty obecne w organizmie atakują po cichu. Diagnostyka w tym kierunku jest procesem dość prostym, nieinwazyjnym, powinna zatem być przeprowadzana w miarę regularnie, szczególnie jeżeli dziecko ma kontakt z rówieśnikami i nie mamy pewności, czy w 100% przestrzega zasad higieny.
Pasożyty u dzieci – diagnostyka
Właśnie zasady higieny są najbardziej istotne. Natomiast nawet zaawansowana profilaktyka nie daje całkowitej pewności w sprawie ochrony dzieci przed pasożytami. Bezwzględnie należy wykonać badania kierunkowe w sytuacji, gdy mają miejsce wymienione powyżej objawy. Można również nieinwazyjne badania kierunkowe wykonywać raz lub dwa razy w roku, sprawdzając, czy w organizmie dziecka nie pojawili się nieproszeni goście.
W celu zdiagnozowania pasożytów standardowo wykonuje się badanie kału lub badanie krwi. Wówczas możliwe jest określenie obecności w organizmie nawet tych intruzów, które niewidoczne są gołym okiem.
Diagnostyka pasożytów – Częstochowa
W SYMBIOSS Centrum dietetyki i terapii oferujemy nieinwazyjne badanie patogenów, w tym również pasożytów obecnych w organizmie dziecka. Wykonujemy badanie metodą biorezonansu komórkowego, które rozpoznaje częstotliwość drgań charakterystycznych dla obecnych w ciele patogenów: bakterii, wirusów, toksyn, ale także pasożytów. Każdy patogen ma charakterystyczną dla siebie częstotliwość drgań. Wychwycenie jej i porównanie z danymi pozwala na szybkie, bezbolesne i skuteczne określenie patogenu odpowiedzialnego za konkretne dolegliwości. To niezwykle efektywna metoda diagnostyczna. Poznanie przyczyny złego lub ciągle pogarszającego się samopoczucia i stanu zdrowia pozwalają na wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Pasożyty u dzieci – profilaktyka
Bezwzględnie należy wpajać dzieciom zasady higieny. To jedna z najprostszych metod wyrobienia podstawowych nawyków mających na celu ochronę przed zarażeniem. Regularne powtarzanie oraz utrwalanie poprawnych zachowań poprzez przykład dają znakomite efekty nawet u 2-3 letnich dzieci. Powinny być to:
- mycie rąk po wyjściu z toalety,
- mycie rąk bezpośrednio przed posiłkiem,
- mycie rąk po powrocie z piaskownicy, palcu zabaw,
- unikanie wkładania dłoni do ust,
- bardzo ostrożne korzystanie z toalet w miejscach publicznych.
Pasożyty u dzieci – leczenie
W zależności o tego, czy i jakie pasożyty stwierdza się w organizmie malucha, wdrażane są odpowiednie środki lecznicze. Istnieje szereg terapii wspierających proces odrobaczania dzieci i dorosłych. Bardzo istotne dla zdrowia dziecka jest, aby leczenie odbywało się tylko i wyłącznie po działaniach diagnostycznych. Podawanie środków farmakologicznych może nieść szereg niepożądanych konsekwencji. Nawet, jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, że maluch mógł mieć kontakt z rówieśnikami, zwierzętami lub przedmiotami niosącymi ryzyko zakażenia, bezwzględnie należy wykonać badania i potwierdzić, że rzeczywiście doszło do przeniknięcia pasożytów do organizmu dziecka.
Nie powinniśmy także stosować tzw. domowych sposobów. W Internecie dostępne są receptury i metody oparte na składnikach roślinnych, głównie ziołowych. Nie mając pewności, że nie wywołamy w ten sposób niepożądanych reakcji, na przykład alergicznych lub nie nasilimy objawów, powinniśmy zrezygnować z takich sposobów i zwrócić się o pomoc do specjalistów.
Terapia generatorem plazmowym w leczeniu pasożytów u dzieci
W SYMBIOSS Centrum dietetyki i terapii stosujemy bezbolesną plazmoterapię, która okazuje się niezwykle skuteczna w procesie odrobaczania dzieci, czyli pozbywania się z ich organizmów tzw. niechcianych gości, między innymi pasożytów.
Dzięki emisji różnego typu fal urządzenie wpływa na strukturę komórkową patogenu i może rozbijać ją, eliminując przyczyny dolegliwości. W czasie terapii dziecko nie jest podpinane do urządzenia, może swobodnie siedzieć w specjalnie przygotowanym, przytulnym pomieszczeniu, zajmując się w tym czasie zabawą lub odpoczywając.
Plazmoterapia może być stosowana u dzieci powyżej trzeciego roku życia.