Biegunki / Zaparcia

BIEGUNKI I ZAPARCIA – CHARAKTERYSTYKA DOLEGLIWOŚCI

Współczesny styl życia, tempo pracy, pośpiech towarzyszący spożywaniu posiłków mogą być przyczyną różnych dolegliwości, w tym biegunek i zaparć. Do czynników pogłębiających i nasilających takie dolegliwości koniecznie musimy dodać często odczuwany stres oraz zaburzenie rytmu dnia. 

 

Zarówno biegunki, jak i zaparcia, mogą być bardzo kłopotliwe w codziennym funkcjonowaniu. Nasilenie objawów zaś jest zwyczajnie niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego warto przeciwdziałać takim stanom, a w przypadku ich wystąpienia lub występowania regularnego – zacząć wdrażać leczenie. Jak przeciwdziałać zaparciom i biegunkom? Jak je leczyć, gdy już występują? Aby odpowiedzieć na takie pytania, trzeba przede wszystkim wspomnieć o możliwych przyczynach, scharakteryzować poszczególne dolegliwości i wskazać działania, które będą stanowiły profilaktykę. 

 

Tak, jak w przypadku wszelkich niepożądanych objawów, należy scharakteryzować przebieg występowania dolegliwości. Choć biegunki i zaparcia wymieniane są często jako jedna grupa problemów, ich przyczyny mogą być różne. Tak samo różny może być proces zapobiegania i leczenia. Należy też zwrócić uwagę, że są choroby, w których biegunki i zaparcia występują naprzemiennie. I taki stan może być również wskazaniem do rozpoznania konkretnych schorzeń. 

 

Bolesność, dyskomfort i stres towarzyszą zarówno biegunkom, jak i zatwardzeniom. Utrudniają codzienne funkcjonowanie, mogą powodować stany zapalne, odwodnienie, osłabienie, wzdęcia, bóle głowy.  

PRZYCZYNY BIEGUNEK I ZAPARĆ

Wiele osób doświadcza biegunek lub zaparć okazjonalnie. To objaw towarzyszący nie tylko konkretnym chorobom, ale również określonym zachowaniom. Biegunki są następstwem:

 

– zatruć pokarmowych, w tym zatruć alkoholem,

– obecnością w organizmie wirusów, 

– alergią na określone składniki w pożywieniu,

– przyjmowania leków, 

– stresu. 

 

Oprócz biegunki pacjenci sygnalizują często w takich okolicznościach osłabienie, podwyższoną temperaturę ciała, bolesność w jamie brzucha, mdłości. 

 

Zatwardzenia z kolei mogą występować na skutek codziennych zaniedbań. Jedną z częstych przyczyn jest zbyt mała ilość spożywanej wody. Nieodpowiednia dieta, w której brakuje błonnika, również może stanowić wstęp do powtarzających się zatwardzeń. Dyskomfort i bolesność, które są nieodzownymi objawami towarzyszącymi zaparciom to nie koniec listy. Przedłużające się problemy z wypróżnianiem mogą mieć skutki długofalowe, z osłabieniem czy utratą odporności włącznie.

 

Jeżeli sami zdajemy sobie sprawę z błędów, które popełniamy na co dzień, warto zastosować najprostsze dostępne sposoby, aby zredukować nieprzyjemne dolegliwości. 

 

Odpowiednio skomponowana dieta, unikanie obfitych, niezdrowych posiłków, stronienie od dużej ilości alkoholu – to wszystko może pomóc w zapobieganiu biegunkom i zaparciom. I choć nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć, nie zawsze możemy skutecznie chronić siebie i najbliższych, na przykład przed wirusami przenoszonymi drogą kropelkową, warto wdrożyć zasady, które pomogą zapobiegać problemom trawiennym i problemom z wypróżnianiem.

 

Układ pokarmowy, eksploatowany niemal bez przerwy, wymaga naszej uwagi na co dzień. Unikanie gwałtownych biegunek lub kłopotliwych zaparć to w wielu przypadkach konsekwencja w stosowaniu zasad zdrowego odżywiania i podstawowej aktywności fizycznej. 

 

Bywa jednak, że biegunki i zaparcia, mimo stosowania tych zasad i dobrych nawyków, nie ustępują, a nawet nasilają się. Wówczas niezbędne są specjalistyczne badania. Mogą być to bowiem objawy poważnych, przewlekłych schorzeń. Należy wówczas bezwzględnie skontaktować się z lekarzem, który zleci podstawowe badania, a w razie potrzeby skieruje pacjenta do specjalisty. 

 

Przewlekłe problemy z wypróżnianiem, przybierające formę biegunek lub zaparć – albo mające charakter naprzemienny, z towarzyszeniem innych objawów – mogą świadczyć o szeregu schorzeń. Do najczęściej wskazywanych i najpoważniejszych należą między innymi zespół jelita drażliwego czy nowotwory jelit.

BIEGUNKI I ZAPARCIA – OBJAWY

W zależności od rodzaju problemu oraz jego przyczyn, przebieg biegunki czy zaparć może przybierać różną siłę i dolegliwości. Na początku warto wspomnieć, że u pacjentów, którzy doświadczają biegunek czy zaparć, w grę wchodzą nie tylko dolegliwości fizyczne, ale również znaczne pogorszenie samopoczucia. Takim dolegliwościom towarzyszy stres, ogromny dyskomfort i poczucie niepewności. Przedłużające się problemy z wypróżnianiem mogą wpływać na codzienne funkcjonowanie, mocno destabilizować plan dnia. Są też powodem osłabienia organizmu, a zatem wpływają bezpośrednio na ogólne funkcjonowanie osoby z takimi problemami.

 

Do objawów towarzyszących biegunkom i zaparciom możemy dodać bóle w obrębie brzucha, wzdęcia, gazy, bóle i zawroty głowy, problemy ze skórą, w tym również z cerą na twarzy, alergie, stany zapalne. Niektóre z tych objawów pozostawione same sobie nie tylko wpłyną na komfort życia na co dzień. Zaniedbane i nieleczone mogą prowadzić do nasilenia chorób, a nawet do stanu zagrożenia życia. 

 

Co powinno zaniepokoić? Gdy mamy świadomość, co może być powodem wystąpienia biegunki lub zatwardzenia, warto zastanowić się nad eliminacją określonych czynników. Jednak powtarzające się mniej lub bardziej regularnie objawy lub stany przewlekłe, powinny stać się dla nas powodem do bicia na alarm.

BIEGUNKI I ZAPARCIA – DIAGNOSTYKA

Diagnoza, szczególnie w stanach przewlekłego występowania problemów z wypróżnianiem, może okazać się skomplikowana. Nie powinno nas to jednak zniechęcać do poznania przyczyn i podłoża dolegliwości. To pierwszy, konieczny do poprawy naszego stanu, krok. 

 

Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, pogłębiony wywiad, podstawowe badania – jest to punkt wyjścia. W razie konieczności dalszych, specjalistycznych konsultacji, warto udać się do gastrologa lub innego, wskazanego przez lekarza rodzinnego specjalisty. Wskazana jest również konsultacja dietetyczna, a nawet psychologiczna. Funkcjonowanie z problemami tego rodzaju nastręcza problemów różnego typu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby próbować niwelować jednocześnie przyczyny i skutki, w tym również fizyczny i psychiczny dyskomfort. Przedłużające się problemy z wypróżnianiem mogą wpływać na pewność siebie, umiejętność nawiązywania relacji, chęć do codziennych aktywności. Nie należy bagatelizować również i tych objawów. 

 

W kwestiach związanych ze zdrowym odżywianiem i nawykami żywieniowymi, warto skonsultować się zarówno w ostrym przebiegu biegunek czy zaparć, jak i wówczas, gdy problemy te występują okazjonalnie. Poznanie możliwych przyczyn jeszcze lepiej wpłynie na możliwość zapobiegania zdarzeniom, które destabilizują codzienność.

BIEGUNKI I ZAPARCIA – LECZENIE

Tak, jak w przypadku wszystkich dolegliwości i chorób, najważniejsze w procesie leczenia jest poznanie rzeczywistych przyczyn konkretnych problemów. To warunek konieczny wdrożenia skutecznych terapii. W stanach przewlekłych nie stosuje się tylko i wyłącznie leczenia objawowego, ale przede wszystkim wdraża terapie mające na celu niwelowanie przyczyn. 

 

Warto podkreślić, że w przypadku przewlekłych biegunek i zaparć stosowanie metod i preparatów we własnym zakresie, bez niezbędnej konsultacji, może okazać się szkodliwe. Określenie pochodzenia i charakteru problemu jest podstawą do skutecznego leczenia i zapobiegania zaostrzeniu w przyszłości. 

 

Niezbędne konsultacje warto zacząć od lekarza pierwszego kontaktu i dietetyka. Holistyczne podejście pomoże eliminować przyczyny i najbardziej uciążliwe objawy.

TERAPIA GENERATOREM PLAZMOWYM W LECZENIU BIEGUNEK I ZAPARĆ

Omówione prawdopodobne powody biegunek i zaparć mogą być bardzo zróżnicowane. Od takich, które da się wyeliminować z wykorzystaniem prostych nawyków, lepiej zbilansowanej diety, aż po poważne, przewlekłe schorzenia. Eliminacja komórek patogenu odpowiedzialnych za takie i podobne choroby i dolegliwości może odbywać się z wykorzystaniem terapii generatorem plazmowym. To nowoczesna, bezinwazyjna, niezwykle skuteczna metoda, którą z powodzeniem wykorzystuje się obecnie na całym świecie. 


W plazmoterapii wykorzystujemy najnowszej klasy sprzęt – Generator RPZ 15. W zależności od indywidualnych dolegliwości pacjenta oraz stanu zdrowia, dobiera się ilość oraz długość sesji niezbędnych do rozpadnięcia się komórki patogenu. Terapia generatorem plazmowym przynosi niezwykle skuteczne efekty między innymi w zakażeniach wirusowych i bakteryjnych oraz zakażeniach pasożytami. Może być stosowana tak u dorosłych, jak u dzieci.

facebook icon instagram icon phonecall