Leczenie Migreny Częstochowa

Spis treści

  Migrena

  Migrena to w ostatnich czasach bardzo popularna przypadłość. Szacunkowo około 6 milionów Polaków cierpi na nią – jednorazowo lub nawracająco. Okazuje się, że 10-12% populacji przynajmniej raz w życiu doświadczyło migrenowego bólu głowy.

  Migrena to uciążliwa, przewlekła choroba o charakterze napadowym, której przyczyny nie są do końca znane. Bardzo często jest mylona ze zwykłymi bólami głowy. Od takich przypadłości odróżnia ją fakt, że nie łączy się z innymi dolegliwościami i chorobami. Bóle migrenowe to bóle pierwotne, samoistne, nie wywołane żadną inną jednostką chorobową. Najczęściej pojawiają się po jednej stronie głowy, są intensywne, pulsujące i pogarszają się wraz z wysiłkiem. Bardzo często migrenie towarzyszą inne objawy, szczególnie neurologiczne. Migrena to bardzo złożona choroba, której diagnostyka nie jest prosta ze względu na jej nieznane przyczyny.

  Migrena jest chorobą bardzo często lekceważoną. Chory potrzebuje odpoczynku, urlopu w pracy, przebywania w ciemnym pokoju w ciszy. Niestety, choroby nie da się zobaczyć i trzeba choremu uwierzyć na słowo. Dlatego cierpiący na migrenę są bardzo często nierozumiani, a ich objawy są bagatelizowane.

  Migrena - rodzaje

  Migrena ma charakter niejednorodny. Oznacza to, że u każdego chorego może się objawiać w różny sposób. Najczęściej występującymi typami migreny są:

  • Migrena z aurą – charakterystycznymi objawami są krótkotrwałe zaburzenia wzrokowe, które zapowiadają atak bólu. Zaburzenia te polegają na pojawianiu się w polu widzenia jaskrawych plam i zygzaków lub świetlistych aur wokół postaci. Bardzo częstym objawem są także zaburzenia mowy, niedowłady kończyn i zaburzenia czucia. Jest to często występujący typ migreny – dotyka prawie 25% chorych na tę przypadłość.
  • Migrena bez aury – najczęściej pojawiający się rodzaj migreny – pojawia się u 75% chorych na tę chorobę. Objawia się silnym, specyficznym bólem głowy, któremu towarzyszą często nudności i wymioty.

  Inne rodzaje migreny oraz pojęcia jej dotyczące:

  • Migrena miesiączkowa (menstruacyjna) – pojawia się przed miesiączką lub w trakcie jej trwania. Nie ma tutaj objawów charakterystycznych dla migreny z aurą. Migrena miesiączkowa to przede wszystkim ostry, pulsujący ból głowy, któremu towarzyszą mdłości, wymioty oraz światłowstręt. Aby taki stan był zaliczony do migreny menstruacyjnej – taki stan musi pojawić się podczas 2-3 kolejnych cykli.
  • Migrena oczna – to bardzo rzadki typ migreny, który objawia się problemami ze wzrokiem, ale tylko po jednej stronie, co odróżnia ją od migreny z aurą, gdzie problemy z widzeniem pojawiają się w przypadku obojga oczu. Taki stan jest krótkotrwały, trwa około 15 minut.
  • Migrena przewlekła – ataki migreny trwają przynajmniej 15 dni w miesiącu przez minimum trzy miesiące z rzędu.
  • Stan migrenowy – stan pacjenta, który utrzymuje się powyżej 72 godzin.
  • Migrena brzuszna – objawy pojawiają się w obrębie brzucha, nie w obrębie czaszki, jednak wielu specjalistów nie wierzy w istnienie migreny brzusznej.

  Migrena - przyczyny

  Niestety, czynniki wywołujące migrenę nie są znane. Jest to choroba bardzo złożona, której prawdopodobne przyczyny mogą mieć charakter genetyczny lub środowiskowy. Można jednak wymienić czynniki, które nasilają tę przypadłość – są to tak zwane wyzwalacze bólów migrenowych. Należą do nich między innymi:

  • Stres lub okres odprężenia po stresie;
  • Zmiany hormonalne u kobiet;
  • Zmiany pogody i ciśnienia atmosferycznego;
  • Zbyt mała ilość jedzenia dostarczona do organizmu;
  • Intensywne światło;
  • Intensywne zapachy;
  • Alkohol;
  • Kofeina;
  • Niektóre produkty spożywcze;
  • Zmiany rytmu dobowego oraz rytmu snu;
  • Bóle karku.

  Migrena bardzo często występuje w przypadku wielu innych problemów zdrowotnych, jak:

  • Endometrioza;
  • Otyłość;
  • Depresja;
  • Wada serca;
  • Choroba Mienera.

  Migrena - objawy

  Najbardziej popularnym i najczęściej kojarzonym z tą chorobą objawem jest intensywny ból głowy. Najczęściej pojawia się z jednej strony głowy, w okolicy gałki ocznej, skroni. Ma charakter narastający i pulsujący. Inne objawy towarzyszące migrenie to:

  • Nasilanie się bólu podczas aktywności fizycznej;
  • Nudności, wymioty;
  • Światłowstręt, nadwrażliwość na intensywne zapachy oraz dźwięki;
  • Łzawienie oczu;
  • Aura – przemijające objawy wzrokowe, czuciowe, ruchowe, werbalne;
  • Omdlenia;
  • Nadmierna potliwość;
  • Sztywność karku;
  • Bóle brzucha;
  • Paraliż mięśni poruszających gałką oczną.

  Migrena nie jest chorobą zagrażającą życiu, ale jej pierwszy atak może przestraszyć chorego. Jest to przypadłość bardzo uciążliwa. W przypadku ataku migreny należy odpoczywać, unikać ekspozycji na światło, intensywne zapachy oraz dźwięki i ograniczyć aktywność fizyczną.

  Jak wygląda typowy atak migreny?

  Na typowy atak migreny składają się cztery fazy:

  • Faza zwiastunów (okres zapowiadający lub prodromalny) – może pojawić się kilka dni lub kilka godzin przed atakiem. Objawia się intensywnym spadkiem nastroju, huśtawkami nastroju, zaburzeniami apetytu, drażliwością i niewielką nadwrażliwością na bodźce;
  • Aura – zespół objawów neurologicznych, który może trwać od kilku minut do nawet doby;
  • Ból głowy – właściwy napad migreny (okres syndromalny);
  • Faza ponapadowa (okres postdromalny) – objawy, które pojawiają się po ustąpieniu bólu głowy. Pojawia się zmęczenie, osłabienie i dyskomfort fizyczny.

  Diagnostyka migreny Częstochowa

  Diagnostyka patogenów

  Wyjątkowo skuteczną metodą diagnozowania przyczyn migreny jest biorezonans magnetyczny. Metoda biorezonansu magnetycznego w diagnozowaniu migreny polega przede wszystkim na wykorzystaniu faktu, jakim jest zmienne pole magnetyczne. Ta metoda należy do tak zwanej medycyny niekonwencjonalnej i wykazuje się niezwykłą skutecznością. W celu zdiagnozowania migreny wykorzystuje się drgania. Udowodniono poprzez badania naukowe, że każdy patogen charakteryzuje się drganiami odpowiednimi dla swojego rodzaju i gatunku. Biorezonans magnetyczny to metoda diagnostyczna pozwalająca wykryć te drgania, określić, jaka jest ich częstotliwość, a w kolejnym kroku dopasować częstotliwość drgań do rodzaju patogenu. W ten sposób z łatwością można określić typ patogenu, który odpowiada za dane konkretne schorzenie. Po zdiagnozowaniu problemu, można od razu przystąpić do jego eliminacji. W naszym centrum do diagnostyki patogenów używamy urządzenia 8D-NLS, które charakteryzuje się najwyższą skutecznością i dokładnością podczas diagnozowania patogenów wpływających na rozwój choroby, jaką jest migrena.

  Diagnostyka alergii pokarmowych

  Alergie pokarmowe mogą być uciążliwą przyczyną migreny. Diagnostyka alergii pokarmowych, które mogą być przyczyną migreny, przeprowadzana jest we współpracy z wykwalifikowanym Laboratorium Immunodiagnostyki Cambridge Diagnostics. To bardzo innowacyjna, nowoczesna i skuteczna metoda, kiedy poszukujemy przyczyny dolegliwości migrenowych pośród alergii pokarmowych. W naszym centrum diagnostykę alergii pokarmowych przeprowadzamy przy pomocy specjalistycznego badania FoodDetective™. To specjalistyczne badanie pozwala wykryć we krwi przeciwciała G, które są charakterystyczne dla odpowiednich składników pokarmowych. Badanie ma bardzo szerokie spektrum działania. Świetnie sprawdza się w przypadku aż 59 pokarmów uporządkowanych w 46 polach, dzięki czemu taka diagnostyka charakteryzuje się wyjątkową skutecznością i dokładnością.

  Migrena – leczenie Częstochowa

  Leczenie migreny jest bardzo złożonym procesem. Wszystko zależy od stadium zaawansowania choroby oraz od stopnia nasilenia uporczywych objawów. Ważny jest również rodzaj migreny, na którą cierpi chory, a także przyczyny występowania dolegliwości. Oczywiście przede wszystkim warto pomyśleć o zmianie sposobu odżywiania. Odpowiednia dieta to bardzo ważny aspekt podczas leczenia migreny.

  Leczenie migreny – odpowiednia dieta

  Podczas leczenia migreny często bardzo kluczowe mogą okazać się zmiany w sposobie odżywiania. W naszym centrum zajmujemy się profesjonalnym ułożeniem diety oraz stałym wsparciem podczas jej trwania. Praca z każdym pacjentem rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu i analizy badań oraz morfologii. Następnie dietetyk zbada ogólny stan zdrowia pacjenta, zajmie się analizą składu ciała oraz określeniem celu możliwego do osiągnięcia. Następna wizyta jest poświęcona omawianiu jadłospisu, który pomoże wyeliminować z diety składniki i pokarmy zaostrzające napady migreny. Dietetyk zajmie się ułożeniem odpowiedniej diety eliminacyjnej, z której zostaną wyeliminowane również wszelkie alergeny. Alergeny mogą przyczynić się do pojawiania się migreny. Przez cały okres zmiany sposobu odżywiania pacjent otrzymuje indywidualne wsparcie, które pozwoli na spokojne wprowadzenie nowej diety do życia, dzięki czemu codzienne funkcjonowanie może stać się o wiele prostsze.

  Leczenie migreny za pomocą terapii generatorem plazmowym

  Terapia generatorem plazmowym to wyjątkowo skuteczna, nowatorska metoda walki z migreną. Jest to innowacyjny sposób walki z wieloma chorobami i patogenami, który cieszy się coraz większą popularnością. Do leczenie migreny używa się specjalistycznego, nowoczesnego urządzenia – generatora plazmowego, które wytwarza wiele rodzajów fal w tym samym momencie. Fale oddziałowują na strukturę komórkową tworzącą patogen i sprawiają, że ulega ona rozpadowi. Urządzenie działa z największą precyzją i dokładnością, a przy tym charakteryzuje się znikomą inwazyjnością. Nie stwierdzono żadnych negatywnych skutków korzystania z generatora plazmowego. Urządzenie dodatkowo jest wyjątkowo skuteczne i precyzyjne – fale mogą dotrzeć do dowolnego miejsca w organizmie. W centrum Symbioss wykorzystujemy urządzenie Generator RPZ 15, które jest jednym z najbardziej skutecznych na rynku. Świetnie radzi sobie w walce z napadami migreny.

  facebook icon instagram icon phonecall