LECZENIE MIGRENY CZĘSTOCHOWA
Migrena
Szczegóły dotyczące migreny
Migrena to bardzo popularna przypadłość. Szacunkowo około 6 milionów Polaków cierpi na nią – jednorazowo lub nawracająco. Okazuje się, że 10-12% populacji przynajmniej raz w życiu doświadczyło migrenowego bólu głowy.
To uciążliwa, przewlekła choroba o charakterze napadowym, której przyczyny nie są do końca znane. Tym bardziej trudno jej przeciwdziałać. Bardzo często jest mylona ze zwykłymi bólami głowy, wywołanymi na przykład zmęczeniem, przepracowaniem, odwodnieniem lub brakiem wystarczającej ilości snu. Od takich przypadłości odróżnia ją fakt, że nie łączy się z innymi dolegliwościami. Bóle migrenowe to bóle pierwotne, samoistne, nie są wywołane żadną inną jednostką chorobową. Najczęściej pojawiają się po jednej stronie głowy, są intensywne, pulsujące i pogarszają się wraz z wysiłkiem. Bywa również i tak, że migrenie towarzyszą inne objawy, szczególnie neurologiczne. To bardzo złożona choroba, której diagnostyka nie jest prosta ze względu na jej nieznane przyczyny.
Migrena jest chorobą bardzo często lekceważoną przez otoczenie. Chory potrzebuje odpoczynku, urlopu w pracy, przebywania w ciemnym pokoju, w ciszy. Nie jest to gwarancja szybkiego polepszenia samopoczucia, ale daje minimum komfortu i nie naraża na pogarszanie stanu. Osoby cierpiące na migrenę są bardzo często nierozumiane, a ich objawy – bagatelizowane. Leczenie migreny, nawet prawidłowo rozpoznanej, nie jest proste.
Migrena – rodzaje
Migrena ma charakter niejednorodny. Oznacza to, że u każdego chorego może się objawiać w różny sposób.
Z uwagi na przebieg ataku migrenowego i objawy towarzyszące wyróżniamy dwa typy migreny, którymi są:
- Migrena z aurą – charakterystycznymi objawami są krótkotrwałe zaburzenia wzrokowe, które zapowiadają atak bólu. Zaburzenia te polegają na pojawianiu się w polu widzenia jaskrawych plam i zygzaków lub świetlistych aur wokół postaci. Bardzo częstym objawem są także zaburzenia mowy, niedowłady kończyn i zaburzenia czucia. Ten typ migreny dotyka 25% cierpiących na tę przypadłość.
- Migrena bez aury – najczęściej pojawiający się rodzaj migreny – pojawia się u 75% chorych na tę chorobę. Objawia się silnym, specyficznym bólem głowy, któremu towarzyszą nudności, a nawet wymioty.
Inne rodzaje migreny oraz pojęcia jej dotyczące:
- Migrena miesiączkowa (menstruacyjna) – pojawia się przed miesiączką lub w trakcie jej trwania. Nie ma tutaj objawów charakterystycznych dla migreny z aurą. Migrena miesiączkowa to przede wszystkim ostry, pulsujący ból głowy, któremu towarzyszą mdłości, wymioty oraz światłowstręt. Aby taki stan był zaliczony do migreny menstruacyjnej – taki stan musi pojawić się podczas 2-3 kolejnych cykli.
- Migrena oczna – to bardzo rzadki typ migreny, który objawia się problemami ze wzrokiem, ale tylko po jednej stronie, co odróżnia ją od migreny z aurą, gdzie trudności z widzeniem pojawiają się w przypadku obojga oczu. Taki stan jest krótkotrwały, trwa około 15 minut.
- Migrena przewlekła – ataki migreny trwają przynajmniej 15 dni w miesiącu przez minimum 3 miesiące z rzędu.
- Stan migrenowy– stan pacjenta, który utrzymuje się powyżej 72 godzin.
- Migrena brzuszna– objawy pojawiają się w obrębie brzucha, nie w obrębie czaszki. Ten rodzaj uważany jest za kontrowersyjny, nie przez wszystkich specjalistów jest uznawany.
Migrena – przyczyny
Niestety, czynniki wywołujące migrenę nie są znane. Jest to choroba bardzo złożona, której prawdopodobne przyczyny mogą mieć charakter genetyczny lub środowiskowy. Można jednak wymienić czynniki, które nasilają tę przypadłość – są to tak zwane wyzwalacze bólów migrenowych. Należą do nich między innymi:
- stres lub okres odprężenia po stresie,
- zmiany hormonalne u kobiet,
- zmiany pogody i ciśnienia atmosferycznego, szczególnie nagłe,
- zbyt mała ilość jedzenia dostarczona do organizmu,
- intensywne światło,
- intensywne zapachy,
- alkohol,
- kofeina,
- niektóre produkty spożywcze,
- zmiany rytmu dobowego oraz rytmu snu,
- bóle karku wywołane przez nieprawidłową postawę lub długotrwałe siedzenie, np. przy biurku,
- zaciskanie szczęk, na przykład w czasie snu.
Migrena bardzo często występuje towarzysząco w przebiegu innych problemów zdrowotnych, takich jak:
- endometrioza,
- otyłość;
- depresja;
- wady serca;
- choroba Meniere’a.
Migrena – objawy
Najbardziej popularnym i najczęściej kojarzonym z tą chorobą objawem jest intensywny ból głowy. Zazwyczaj pojawia się z jednej strony głowy, w okolicy gałki ocznej, skroni. Ma charakter narastający i pulsujący.
Inne objawy towarzyszące migrenie to:
- nasilanie się bólu podczas aktywności fizycznej, nawet nieznacznej,
- nudności, wymioty,
- światłowstręt, nadwrażliwość na intensywne zapachy oraz dźwięki,
- łzawienie oczu,
- aura – przemijające objawy wzrokowe, czuciowe, ruchowe, werbalne,
- omdlenia,
- nadmierna potliwość,
- sztywność karku,
- bóle brzucha,
- paraliż mięśni poruszających gałką oczną.
Migrena nie jest chorobą zagrażającą życiu, ale jej pierwszy atak może przestraszyć chorego. Stan taki uniemożliwia wykonywanie nawet prostych czynności. W przypadku ataku migreny należy odpoczywać, unikać ekspozycji na światło, intensywne zapachy oraz dźwięki i zdecydowanie ograniczyć aktywność fizyczną.
Jak wygląda typowy atak migreny?
Na typowy atak migreny składają się cztery fazy:
- faza zwiastunów (okres zapowiadający lub prodromalny) – może pojawić się kilka dni lub kilka godzin przed atakiem. Objawia się intensywnym spadkiem nastroju, huśtawkami nastroju, zaburzeniami apetytu, drażliwością i niewielką nadwrażliwością na bodźce;
- sura – zespół objawów neurologicznych, który może trwać od kilku minut do nawet doby;
- ból głowy – właściwy napad migreny (okres syndromalny);
- faza ponapadowa (okres postdromalny) – objawy, które pojawiają się po ustąpieniu bólu głowy, wówczas utrzymują się zmęczenie, osłabienie i dyskomfort fizyczny.
Oczywiście, nie u każdego chorego i nie za każdym razem atak wygląda tak samo, nie musi być również tak samo intensywny czy wywołany w taki sam sposób. To również czynniki, które – w przypadku, gdy nie pojawia się aura – może samemu choremu w pierwszej chwili utrudnić odróżnienie ataku migreny od innego bólu głowy.
Diagnostyka migreny Częstochowa
Diagnostyka patogenów
Wyjątkowo skuteczną metodą diagnozowania przyczyn migreny jest biorezonans komórkowy. Metoda biorezonansu komórkowego w diagnozowaniu migreny polega przede wszystkim na wykorzystaniu faktu, jakim jest zmienne pole magnetyczne. Ta metoda należy do tak zwanej medycyny niekonwencjonalnej i wykazuje się niezwykłą skutecznością. W celu zdiagnozowania migreny wykorzystuje się drgania. Udowodniono poprzez badania naukowe, że każdy patogen charakteryzuje się drganiami odpowiednimi dla swojego rodzaju i gatunku.
Biorezonans komórkowy to metoda diagnostyczna pozwalająca wykryć te drgania, określić, jaka jest ich częstotliwość, a w kolejnym kroku dopasować częstotliwość drgań do rodzaju patogenu. W ten sposób z łatwością można określić typ patogenu, który odpowiada za dane konkretne schorzenie. Po zdiagnozowaniu problemu, można od razu przystąpić do jego eliminacji. W naszym centrum do diagnostyki patogenów używamy urządzenia 8D-NLS, które charakteryzuje się najwyższą skutecznością i dokładnością podczas diagnozowania patogenów wpływających na rozwój chorób, również migreny.
Diagnostyka alergii pokarmowych
Alergie pokarmowe mogą być uciążliwą przyczyną migreny. Diagnostyka tych, które mogą być przyczyną migreny, przeprowadzana jest we współpracy z wykwalifikowanym Laboratorium Immunodiagnostyki Cambridge Diagnostics. To bardzo innowacyjna, nowoczesna i skuteczna metoda, kiedy poszukujemy przyczyny dolegliwości migrenowych pośród alergii pokarmowych. W naszym centrum diagnostykę alergii pokarmowych przeprowadzamy przy pomocy specjalistycznego badania FoodDetective™.
Pozwala ono wykryć we krwi przeciwciała G, które są charakterystyczne dla odpowiednich składników pokarmowych. Badanie ma bardzo szerokie spektrum działania. Świetnie sprawdza się w przypadku aż 59 pokarmów uporządkowanych w 46 polach, dzięki czemu taka diagnostyka charakteryzuje się wyjątkową skutecznością i dokładnością.
Migrena – leczenie Częstochowa
Leczenie migreny jest bardzo złożonym procesem. Wszystko zależy od stopnia nasilenia uporczywych objawów. Ważny jest również rodzaj migreny, na którą cierpi chory, a także przyczyny występowania i wyzwalania dolegliwości. Oczywiście przede wszystkim warto pomyśleć o zmianie sposobu odżywiania. Odpowiednia dieta to bardzo ważny aspekt podczas leczenia migreny. Warto pamiętać, że tak samo, jak bóle głowy opisywane przez pacjentów mają różny przebieg i wywoływane są przez różne czynniki, tak również proces leczenia przebiega bardzo indywidualnie, dlatego istotne jest, aby swoje objawy skonsultować ze specjalistą.
Leczenie migreny – odpowiednia dieta
Podczas leczenia migreny często bardzo kluczowe mogą okazać się zmiany w sposobie odżywiania. W naszym centrum zajmujemy się profesjonalnym ułożeniem diety oraz stałym wsparciem podczas jej trwania. Praca z każdym pacjentem rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu i analizy badań oraz morfologii. Następnie dietetyk zbada ogólny stan zdrowia pacjenta, zajmie się analizą składu ciała oraz określeniem celu możliwego do osiągnięcia. Następna wizyta jest poświęcona omawianiu jadłospisu, który pomoże wyeliminować z diety składniki i pokarmy zaostrzające napady migreny.
Dietetyk zajmie się ułożeniem odpowiedniej diety eliminacyjnej, czyli takiej, z której zostaną wyłączone wszelkie alergeny. To właśnie one mogą przyczynić się do pojawiania się ataków migreny. Przez cały okres zmiany sposobu odżywiania pacjent otrzymuje indywidualne wsparcie, które pozwoli na spokojne wprowadzenie nowej diety do codziennego życia, dzięki czemu funkcjonowanie może stać się o wiele prostsze.
Leczenie migreny za pomocą terapii generatorem plazmowym
Terapia generatorem plazmowym to wyjątkowo skuteczna, nowatorska metoda przeciwdziałania migrenie. Jest to innowacyjny sposób walki z wieloma chorobami i patogenami. Nie wymaga znieczulenia, jest bezpieczny, działa dokładnie tam, gdzie w organizmie wymagana jest pomoc.
W leczeniu migreny używa się specjalistycznego, nowoczesnego urządzenia – generatora plazmowego, które wytwarza wiele rodzajów fal w tym samym momencie. Fale oddziałują na strukturę komórkową tworzącą patogen i sprawiają, że ulega ona rozpadowi. Urządzenie działa z największą precyzją i dokładnością, a przy tym charakteryzuje się znikomą inwazyjnością. Nie stwierdzono żadnych negatywnych skutków korzystania z generatora plazmowego. Urządzenie dodatkowo jest wyjątkowo skuteczne i precyzyjne – fale mogą dotrzeć do dowolnego miejsca w organizmie. W SYMBIOSS wykorzystujemy Generator RPZ 15, które jest jednym z najbardziej skutecznych na rynku. Świetnie radzi sobie w walce z nawracającymi napadami migreny.
Migrenowe bóle głowy są wynikiem naczyniowego bólu głowy. Najczęstszym rodzajem naczyniowego bólu głowy jest migrena.
Migrena to epizodyczne zaburzenie neurologiczne, charakteryzujące się umiarkowanym lub silnym bólem w jednym obszarze głowy, który zazwyczaj nasila się i może trwać od czterech godzin do trzech dni. Charakteryzuje się również nudnościami, wymiotami oraz wrażliwością na światło i dźwięk. Typowy napad migreny zazwyczaj obejmuje fazę zwiastunową, która może trwać od 2 do 24 godzin przed wystąpieniem bólu.
Główne objawy charakteryzujące migrenę to:
-Mdłości
-Wymioty
-Utrata apetytu
-Zwiększona wrażliwość na światło i hałas
-Mrowienie po jednej stronie ciała
-Zaburzenia widzenia
Te uciążliwe objawy można zminimalizować dzięki odpowiedniemu leczeniu migreny. Leczenie migreny w naszej placówce jest skuteczne. Pożegnaj uciążliwe objawy, pożegnaj się z bólem głowy.