Leczenie trądziku różowatego Częstochowa

Spis treści

  Trądzik różowaty

  Trądzik różowaty (rosacea)  to rodzaj przewlekłej choroby skóry o podłożu zapalnym. Dotyczy ona twarzy, przede wszystkim okolic czoła, nosa, policzków i brody. Trądzik różowaty występuje wyłącznie u osób dorosłych, choć zdarza się, że początkowe objawy pojawiają się już w okresie dojrzewania. Przyczyny trądziku różowatego nie są do końca znane. Na tę chorobę wpływ ma tak naprawdę wiele czynników. Oprócz nieznanego i złożonego pochodzenia, trądzik różowaty jest także trudny w leczeniu. To bardzo dokuczliwa przypadłość, z którą najczęściej zmagają się kobiety w wieku około 40 lat. U mężczyzn chorobę tę rozpoznaje się o wiele rzadziej, za to jej przebieg jest o wiele bardziej agresywny.

  Trądzik – czym jest i jakie są jego rodzaje

  Trądzik to bardzo częsta przypadłość skóry, która dotyka niemalże 100% społeczeństwa w różnych okresach w ciągu całego życia. Najczęściej objawy trądziku można zaobserwować u młodzieży przechodzącej okres dojrzewania – u dziewcząt pomiędzy 14. a 17. rokiem życia, u chłopców zaś między 16. a 19. rokiem życia.

  Problem trądziku dotyka także osoby dorosłe – zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Mężczyźni jednak zmagają się z bardziej dotkliwymi formami tej przypadłości. Trądzik wpływa nie tylko na pogorszenie stanu fizycznego skóry. Dotyka on także zdrowia psychicznego osoby zmagającej się z problemem. Powoduje obniżenie pewności siebie, jest główną przyczyną braku akceptacji swojego wyglądu.

  Trądzik na twarzy jest również częstą przyczyną wyśmiewania przez rówieśników, co także w silny sposób negatywnie oddziałuje na psychikę osoby chorej. Trądzik na policzkach to bardzo dokuczliwa przypadłość, dlatego warto skupić się na rozwiązaniu problemu, by podnieść poziom zadowolenia ze swojego życia.

  By móc określić rodzaj trądziku, należy zaobserwować dominujące objawy. Mogą być to krostki, grudki, zaskórniki czy nacieki. Przewaga jednego z tych objawów pozwala zdiagnozować rodzaj trądziku.

  • Trądzik młodzieńczy – odmiana trądziku, która dotyczy najczęściej nastoletniej części populacji. Ten sam rodzaj przypadłości może pojawić się między 40. a 50. rokiem życia – wtedy nosi on nazwę trądziku późnego. Wśród tych zmian wyróżniamy postać łagodną trądziku, która może przybrać formę zaskórnikową – objawia się ona otwartymi i zamkniętymi zaskórnikami w dużej ilości. Pojawiają się one przede wszystkim na policzkach oraz czole, lecz nie towarzyszy im stan zapalny. Łagodna forma trądziku może przybrać postać grudkową. W tym przypadku pojawiają się liczne grudki, zaskórniki oraz krostki. Ostatnią postacią łagodnej odmiany trądziku jest postać grudkowo-krostkowa. Jest to najczęściej spotykana postać tej przypadłości o charakterze zapalnym. Dotyczy najczęściej skóry twarzy, ramion, pleców, dekoltu.
  • Ciężkie przypadki trądziku – możemy je podzielić na trzy podstawowe postacie. Pierwsza z nich to guzkowo-cystowa. Ma charakter zapalny i objawia się głębokimi guzkami wypełnionymi ropną lub ropno-krwistą wydzieliną. Bardzo często tej odmianie choroby towarzyszą blizny potrądzikowe. Drugą postacią ciężkich przypadków trądziku jest postać bliznowcowa. Dotyczy głównie mężczyzn i charakteryzuje się bardzo agresywnym procesem chorobowym. Silnie zapalne zmiany ropne najczęściej powodują powstawanie głębokich blizn i bliznowców. Najcięższą postacią jest postać piorunująca. Pojawia się głównie u chłopców w wieku od 13. do 16. roku życia. Często objawia się nie tylko stanem zapalnym skóry, ale także gorączką, bólem mięśni, stawów, utratą wagi oraz pogorszeniem wyników badań laboratoryjnych. Początek choroby rozpoczyna się nagle, a jej przebieg jest bardzo ciężki.
  • Inne rodzaje trądziku – trądzik różowaty, trądzik kosmetyczny (występujący po użyciu pewnych produktów kosmetycznych), trądzik zawodowy (powstający poprzez kontakt skóry z substancjami chemicznymi), trądzik niemowlęcy (przyczyną jego są matczyne hormony lub oleje mineralne znajdujące się w środkach pielęgnacyjnych), trądzik polekowy (występujący po stosowaniu leków miejscowych lub doustnych), trądzik samouszkadzający (którego przyczyną jest wyciskanie wykwitów skórnych).

  Trądzik różowaty - przyczyny

  Przyczyny trądziku różowatego są bardzo złożone i nie do końca znane. Najczęstszymi przyczynami trądziku różowatego są:

  • Zaburzenia gospodarki hormonalnej (w szczególności zaburzenia funkcjonowania tarczycy, zaburzenia miesiączkowania);
  • Zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego;
  • Wzmocniona reaktywność naczyń krwionośnych twarzy;
  • Podłoże łojotokowe;
  • Predyspozycje genetyczne.

  Jak widać, nie ma jednej, konkretnej przyczyny, która odpowiadałaby za pojawienie się trądziku różowatego. Przyczyna trądziku różowatego może mieć również charakter środowiskowy – na tę przypadłość mogą mieć wpływ przyjmowane leki, życie w długotrwałym stresie, nieprawidłowy sposób odżywiania, w szczególności gorące i pikantne potrawy, alkohol, nieprawidłowa pielęgnacja skóry twarzy czy ekspozycja skóry na promienie UV. Udowodniono naukowo również związek, pomiędzy pojawianiem się trądziku różowatego, a obecnością Demodex folliculorum (pasożyta z rodziny roztoczy), drożdżaków, wirusa opryszczki wargowej. Udowodniono również związek trądziku różowatego z nieżytem żołądka, nadkwasotą czy też zakażeniem bakterią Helicobacter pylori.

  Objawy trądziku różowatego

  Objawy trądziku różowatego są bardzo dotkliwe. Szczególnie przykre mogą okazać się wśród kobiet.

  Trądzik różowaty – objawy:

  • Silne zaczerwienienie skóry. Głównie łączy się to z faktem posiadania skóry naczynkowej. Najczęściej zaczerwienienie dotyka policzków, skóry nosa, czoła oraz brody. Trądzik na policzkach jest szczególnie deprymujący – panie narzekają na wygląd wiecznie zarumienionych i zawstydzonych. Zaczerwienienie najczęściej pojawia się podczas sytuacji stresogennych, podczas spożywania gorących i pikantnych posiłków, podczas ekspozycji skóry na bardzo wysoką lub bardzo niską temperaturę. Częste kurczenie i rozszerzanie się naczyń krwionośnych powoduje teleangiektazję, czyli trwałe rozszerzenie się i zgrubienie ścianek naczyń krwionośnych.
  • Zaawansowana forma trądziku różowatego to zmiany grudkowo-krostowe oraz zaskórnikowe. Mają one swoje podłoże w nieprawidłowym procesie funkcjonowanie gruczołów łojotokowych. Ropne krostki, choć niewielkie, mogą być bardzo przykrą dolegliwością, często ciężką do zamaskowania.
  • Bardzo nieprzyjemną przypadłością, której bazą jest trądzik różowaty, jest guzowatość nosa (Rhinophyma). Polega ona na zwłóknieniu i przeroście gruczołów łojowych w okolicy nosa, przez co skóra staje się twarda, zgrubiała i pofałdowana.
  • Bardzo zaawansowane stadium trądziku różowatego objawia się stanami zapalnymi powiek, rogówki, siatkówki, łzawiącymi oraz przekrwionymi oczami.

  Problemem trądziku różowatego zajmuje się National Rosacea Society. Podjęło ono próbę klasyfikacji tej choroby ze względu na objawy. Klasyfikacja prezentuje się następująco:

  • Postać rumieniowa z teleangiektazjami – rumień twarzy, rozszerzone naczynia, obrzęk, pieczenie, świąd skóry;
  • Postać grudkowo-krostkowa – trwały rumień, pojawiające się grudki oraz krostki;
  • Postać przerostowo-naciekowa – pogrubiała skóra, zniekształcenie nosa, brody, czoła, powiek oraz uszu, zapalenie mieszków włosowych;
  • Postać oczna – zmiany wokół oczu, objawy podobne do zapalenia spojówek i rogówki – łzawienie, zaczerwienienie, pieczenie, światłowstręt;
  • Postać ziarniniakowa – nietypowa odmiana, w której pojawiają się żółte, brązowe, czerwone guzki mogące pozostawić po sobie blizny. Najczęściej zmiany pojawiają się na bocznych powierzchniach policzków i na dolnych powiekach.

  Diagnostyka trądziku różowatego

  Diagnostyka patogenów

  Przyczyną pojawiania się trądziku różowatego na twarzy mogą być różne patogeny, jak pasożyty, bakterie, grzyby czy toksyny. Bardzo skuteczną metodą diagnozowania przyczyn trądziku różowatego jest biorezonans magnetyczny. Metoda biorezonansu magnetycznego w diagnozowaniu trądziku różowatego polega na wykorzystaniu zmiennego pola magnetycznego w celach diagnostycznych. Jest to jedna z metod należących do medycyny niekonwencjonalnej. Do diagnozy trądziku różowatego wykorzystuje się drgania. Naukowcy udowodnili, że każdy patogen ma swoje charakterystyczne drgania. Biorezonans magnetyczny pozwala wykryć drgania, określić ich częstotliwość, a następnie dopasować częstotliwość drgań do rodzaju patogenu, który odpowiada za dane schorzenie, co pozwala na pozbycie się problemu. W naszym centrum do diagnostyki dietetycznej używamy urządzenia 8D-NLS, które charakteryzuje się najwyższą skutecznością i dokładnością podczas diagnozowania patogenów wpływających na rozwój choroby, jaką jest trądzik różowaty.

  Diagnostyka alergii pokarmowych

  Alergie pokarmowe mogą być przyczyną trądziku różowatego. Diagnostyka alergii pokarmowych, które mogą być przyczyną trądziku różowatego, przeprowadzana jest we współpracy z Laboratorium Immunodiagnostyki Cambridge Diagnostics. To bardzo innowacyjna i skuteczna metoda, gdy poszukujemy przyczyny choroby wśród alergii pokarmowych. W naszym centrum diagnostykę alergii pokarmowych przeprowadzamy przy pomocy badania FoodDetective™. Pozwala na wykrycie we krwi przeciwciał G, które są charakterystyczne dla konkretnych składników pokarmowych. Szerokie spektrum działania badania działa w przypadku aż 59 pokarmów uporządkowanych aż w 46 polach, dzięki czemu taka diagnostyka charakteryzuje się wyjątkową skutecznością.

  Trądzik różowaty - leczenie

  Leczenie trądziku różowatego to proces bardzo złożony. Wszystko zależy od stadium zaawansowania choroby oraz od tego, jak silne objawy występują u chorego. Oczywiście przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry policzków z trądzikiem różowatym. Warto również pomyśleć o zmianie sposobu odżywiania. Odpowiednia dieta to podstawa podczas leczenia trądziku różowatego.

  Leczenie trądziku różowatego –
  odpowiednia dieta

  Podczas leczenia trądziku różowatego obowiązkowo należy wprowadzić zmiany w sposobie odżywiania. W naszym centrum zajmujemy się kompleksowo ułożeniem diety oraz wsparciem podczas jej trwania. Każdy pacjent rozpoczyna proces od szczegółowego wywiadu i analizy badań oraz morfologii. Następnie dietetyk zajmuje się oceną stanu zdrowia, zbadaniem składu ciała oraz określeniem celu, jaki pacjent zamierza osiągnąć. Podczas kolejnej wizyty z pacjentem omawiany jest jadłospis, który pomoże wyeliminować z diety składniki i pokarmy zaostrzające objawy trądziku różowatego. W ułożonym przez dietetyka jadłospisie zostaną wyeliminowane również wszelkie alergeny, które mogą przyczynić się do pojawiania się trądziku różowatego. Przez cały okres zmiany sposobu odżywiania pacjent otrzymuje odpowiednie wsparcie, które pozwoli na bezstresowe wprowadzenie diety do swojego codziennego życia.

  Leczenie trądziku różowatego za pomocą terapii generatorem plazmowym

  Terapia generatorem plazmowym to bardzo skuteczna metoda walki z trądzikiem różowatym. Jest to innowacyjny sposób walki z wieloma chorobami i patogenami. Do leczenie trądziku różowatego używa się specjalnego urządzenia, które wytwarza wiele rodzajów fal w tym samym momencie. Fale wpływają na strukturę komórkową budującą patogen i sprawiają, że ulega ona rozpadowi. Urządzenie działa z największą precyzją, a przy tym charakteryzuje się znikomą inwazyjnością. Urządzenie dodatkowo jest wyjątkowo skuteczne – fale mogą dotrzeć do dowolnego miejsca w organizmie. W centrum Symbioss wykorzystujemy urządzenie Generator RPZ 15, które jest jednym z najbardziej skutecznych na rynku.

  facebook icon instagram icon phonecall